Stikker helt af: Derfor finder så mange kærligheden på nettet

Corona har ikke ændret vores behov for nærhed, vi har derimod ændret vores måder at mødes og date på. Online dating er blevet den sikre vej til at finde en kæreste.

Maria Christensen

Maria Christiansen
Skribent

Corona har ikke ændret på vores behov for nærhed og menneskelig kontakt. Vi har til gengæld ændret vores måder at mødes på, og uden de sædvanlige åbne sluser til café- kultur- og natteliv er online dating stukket helt af. Det er der flere oplagte grunde til, og hvis du hører til dem, der fortsat holder dating på nettet ud i strakt arm, men savner en sød kæreste, så gør dig selv en tjeneste og læs med her:

Det har ikke været super let at møde nye mennesker, mens man selv har arbejdet hjemmefra, købt ind over nettet og oplevet det som dagens sociale højdepunkt at hilse på naboen. Måske var det ikke engang let i forvejen? Alt dét dér med at mingle, flirte og date? Hvis der skulle tilløb til at opsøge kærligheden før, blev det ikke mindre af, at corona udfordringen også skulle forceres. Eller er det nu rigtigt?

Læs også: 7 små tricks, der booster kemien på første date

Næh, ikke helt, for online dating er nu mere end nogensinde den sikre vej til at finde en kæreste.

1. Flere i puljen

Helt oplagt har flere mennesker valgt at lede efter kærligheden på nettet. Hvor skulle de næsten ellers finde den, når alle de sædvanlige “vandingssteder” har været tørlagte? Ingen caféer og barer, natklubber, kulturelle arrangementer, ja måske ikke engang hverdagen på jobbet, hvor man kunne rende ind i en sympatisk kollega ved kaffemaskinen. (En 4 år gammel undersøgelse fra Analyse Danmark viser, at 13 pct. finder deres partner på jobbet). Med flere “i puljen” øges chancen for et godt match.

2. Mindre pres

Introduktions-tiden er trukket ud, fordi mange har gjort sig ekstra overvejelser, før de har aftalt at mødes. Det længere tilløb har gjort online dating endnu mere spændende, idet der har været bedre tid til at dykke ned i, om det nu også var den rette at gå ud med, altså mere forberedelse og mindre pres. Så længe forbindelsen kun er digital, er en del tvivl desuden sat på hold: Fx. om påklædning, om I skal mødes et fancy eller et ydmygt sted og om regningen skal splittes eller ej. Der er selvfølgelig hverken spontanitet eller sex. Endnu… Men ligesom der er nogle, der vil begræde dét, er der nogle, der vil være godt tilpasse med sådan en “lang forlovelse”.

Læs også: Ved du, hvad der gør dig allermest tiltrækkende?

3. Gode råd til virtuelle dates

Der er massevis af eksempler på, at en Corona-sikker date med to-go-kaffe sagtens kan være en virkelig god date – og føre til flere dates. Muligvis fordi der er noget gammeldags romantisk og pirrende over at holde behørig afstand. Når der er noget, man ikke kan få, vil man have det! Her kunne det være nærhed og fysisk kontakt. Den samme længsel kan bygges op på virtuelle dates og forbereder man sig lidt, kan en date på FaceTime eller Skype blive mere underholdende, end man lige forestiller sig. Her kommer en række gode råd, som vi bl.a. har høstet blandt vores medlemmer.

 • Sidestil den virtuelle date med en hvilken som helst anden date, så accepter den først, når du vitterlig har lyst til at møde og tale med ham eller hende, du skriver med.

 • Sørg for at kamera er indstillet og internetforbindelsen er ok i god tid forud for din date.

 • Du tænker garanteret over, hvordan du selv ser ud. Tænk også på omgivelserne. Hvad kan man se bagved dig? Hvordan er belysningen? Spred lidt hygge.

 • Gå en tur forinden. Det giver energi samt glød til dit ansigt.

 • Fjern alt det, der tager fokus. Din mobiltelefon for eksempel. Eller din kat. Nærvær er vigtigt.

 • En forudgående aftale om at drikke kaffe eller vin eller spise pizza “sammen” kan være med til at bryde isen.

 • I kan tage en online tour til en europæisk storby, så får I noget at tale om, men sådan en kan omvendt også fjerne fokus fra jer selv.

 • Virtuelle dates kan være ret sexede, men husk at videooptagelser kan deles, så sæt grænser for morskaben, indtil du føler dig tryg i din dates selskab.

 • Apropos tryghed, så del kun de informationer, du ville dele, hvis I mødtes ude i byen. Når man sidder hjemme hos sig selv, kan man have tendens til at være mere åbenmundet og dermed få videregivet oplysninger, som ikke skulle have været delt. 

 • Hvis samtalen med et helt nyt menneske har rokket dig ud af din komfortzone, så gå også en tur bagefter, så du lige får tankerne på plads. Sådan som du normalt ville gøre det på vej hjem fra en date ude i byen. Eller ring til din bedste ven og fortæl om din date.

Læs også: Sådan stiller du de rigtige spørgsmål og får succes på din date

Corona har ikke ændret på vores behov for nærhed og menneskelig kontakt. Vi har til gengæld ændret vores måder at mødes på, og uden de sædvanlige åbne sluser til café- kultur- og natteliv er online dating stukket helt af. Det er der flere oplagte grunde til, og hvis du hører til dem, der fortsat holder dating på nettet ud i strakt arm, men savner en sød kæreste, så gør dig selv en tjeneste og læs med her:

Det har ikke været super let at møde nye mennesker, mens man selv har arbejdet hjemmefra, købt ind over nettet og oplevet det som dagens sociale højdepunkt at hilse på naboen. Måske var det ikke engang let i forvejen? Alt dét dér med at mingle, flirte og date? Hvis der skulle tilløb til at opsøge kærligheden før, blev det ikke mindre af, at corona udfordringen også skulle forceres. Eller er det nu rigtigt?

Læs også: 7 små tricks, der booster kemien på første date

Næh, ikke helt, for online dating er nu mere end nogensinde den sikre vej til at finde en kæreste.

1. Flere i puljen

Helt oplagt har flere mennesker valgt at lede efter kærligheden på nettet. Hvor skulle de næsten ellers finde den, når alle de sædvanlige “vandingssteder” har været tørlagte? Ingen caféer og barer, natklubber, kulturelle arrangementer, ja måske ikke engang hverdagen på jobbet, hvor man kunne rende ind i en sympatisk kollega ved kaffemaskinen. (En 4 år gammel undersøgelse fra Analyse Danmark viser, at 13 pct. finder deres partner på jobbet). Med flere “i puljen” øges chancen for et godt match.

2. Mindre pres

Introduktions-tiden er trukket ud, fordi mange har gjort sig ekstra overvejelser, før de har aftalt at mødes. Det længere tilløb har gjort online dating endnu mere spændende, idet der har været bedre tid til at dykke ned i, om det nu også var den rette at gå ud med, altså mere forberedelse og mindre pres. Så længe forbindelsen kun er digital, er en del tvivl desuden sat på hold: Fx. om påklædning, om I skal mødes et fancy eller et ydmygt sted og om regningen skal splittes eller ej. Der er selvfølgelig hverken spontanitet eller sex. Endnu… Men ligesom der er nogle, der vil begræde dét, er der nogle, der vil være godt tilpasse med sådan en “lang forlovelse”.

Læs også: Ved du, hvad der gør dig allermest tiltrækkende?

3. Gode råd til virtuelle dates

Der er massevis af eksempler på, at en Corona-sikker date med to-go-kaffe sagtens kan være en virkelig god date – og føre til flere dates. Muligvis fordi der er noget gammeldags romantisk og pirrende over at holde behørig afstand. Når der er noget, man ikke kan få, vil man have det! Her kunne det være nærhed og fysisk kontakt. Den samme længsel kan bygges op på virtuelle dates og forbereder man sig lidt, kan en date på FaceTime eller Skype blive mere underholdende, end man lige forestiller sig. Her kommer en række gode råd, som vi bl.a. har høstet blandt vores medlemmer.

 • Sidestil den virtuelle date med en hvilken som helst anden date, så accepter den først, når du vitterlig har lyst til at møde og tale med ham eller hende, du skriver med.

 • Sørg for at kamera er indstillet og internetforbindelsen er ok i god tid forud for din date.

 • Du tænker garanteret over, hvordan du selv ser ud. Tænk også på omgivelserne. Hvad kan man se bagved dig? Hvordan er belysningen? Spred lidt hygge.

 • Gå en tur forinden. Det giver energi samt glød til dit ansigt.

 • Fjern alt det, der tager fokus. Din mobiltelefon for eksempel. Eller din kat. Nærvær er vigtigt.

 • En forudgående aftale om at drikke kaffe eller vin eller spise pizza “sammen” kan være med til at bryde isen.

 • I kan tage en online tour til en europæisk storby, så får I noget at tale om, men sådan en kan omvendt også fjerne fokus fra jer selv.

 • Virtuelle dates kan være ret sexede, men husk at videooptagelser kan deles, så sæt grænser for morskaben, indtil du føler dig tryg i din dates selskab.

 • Apropos tryghed, så del kun de informationer, du ville dele, hvis I mødtes ude i byen. Når man sidder hjemme hos sig selv, kan man have tendens til at være mere åbenmundet og dermed få videregivet oplysninger, som ikke skulle have været delt. 

 • Hvis samtalen med et helt nyt menneske har rokket dig ud af din komfortzone, så gå også en tur bagefter, så du lige får tankerne på plads. Sådan som du normalt ville gøre det på vej hjem fra en date ude i byen. Eller ring til din bedste ven og fortæl om din date.

Læs også: Sådan stiller du de rigtige spørgsmål og får succes på din date

Corona har ikke ændret på vores behov for nærhed og menneskelig kontakt. Vi har til gengæld ændret vores måder at mødes på, og uden de sædvanlige åbne sluser til café- kultur- og natteliv er online dating stukket helt af. Det er der flere oplagte grunde til, og hvis du hører til dem, der fortsat holder dating på nettet ud i strakt arm, men savner en sød kæreste, så gør dig selv en tjeneste og læs med her:

Det har ikke været super let at møde nye mennesker, mens man selv har arbejdet hjemmefra, købt ind over nettet og oplevet det som dagens sociale højdepunkt at hilse på naboen. Måske var det ikke engang let i forvejen? Alt dét dér med at mingle, flirte og date? Hvis der skulle tilløb til at opsøge kærligheden før, blev det ikke mindre af, at corona udfordringen også skulle forceres. Eller er det nu rigtigt?

Læs også: 7 små tricks, der booster kemien på første date

Næh, ikke helt, for online dating er nu mere end nogensinde den sikre vej til at finde en kæreste.

1. Flere i puljen

Helt oplagt har flere mennesker valgt at lede efter kærligheden på nettet. Hvor skulle de næsten ellers finde den, når alle de sædvanlige “vandingssteder” har været tørlagte? Ingen caféer og barer, natklubber, kulturelle arrangementer, ja måske ikke engang hverdagen på jobbet, hvor man kunne rende ind i en sympatisk kollega ved kaffemaskinen. (En 4 år gammel undersøgelse fra Analyse Danmark viser, at 13 pct. finder deres partner på jobbet). Med flere “i puljen” øges chancen for et godt match.

2. Mindre pres

Introduktions-tiden er trukket ud, fordi mange har gjort sig ekstra overvejelser, før de har aftalt at mødes. Det længere tilløb har gjort online dating endnu mere spændende, idet der har været bedre tid til at dykke ned i, om det nu også var den rette at gå ud med, altså mere forberedelse og mindre pres. Så længe forbindelsen kun er digital, er en del tvivl desuden sat på hold: Fx. om påklædning, om I skal mødes et fancy eller et ydmygt sted og om regningen skal splittes eller ej. Der er selvfølgelig hverken spontanitet eller sex. Endnu… Men ligesom der er nogle, der vil begræde dét, er der nogle, der vil være godt tilpasse med sådan en “lang forlovelse”.

Læs også: Ved du, hvad der gør dig allermest tiltrækkende?

3. Gode råd til virtuelle dates

Der er massevis af eksempler på, at en Corona-sikker date med to-go-kaffe sagtens kan være en virkelig god date – og føre til flere dates. Muligvis fordi der er noget gammeldags romantisk og pirrende over at holde behørig afstand. Når der er noget, man ikke kan få, vil man have det! Her kunne det være nærhed og fysisk kontakt. Den samme længsel kan bygges op på virtuelle dates og forbereder man sig lidt, kan en date på FaceTime eller Skype blive mere underholdende, end man lige forestiller sig. Her kommer en række gode råd, som vi bl.a. har høstet blandt vores medlemmer.

 • Sidestil den virtuelle date med en hvilken som helst anden date, så accepter den først, når du vitterlig har lyst til at møde og tale med ham eller hende, du skriver med.

 • Sørg for at kamera er indstillet og internetforbindelsen er ok i god tid forud for din date.

 • Du tænker garanteret over, hvordan du selv ser ud. Tænk også på omgivelserne. Hvad kan man se bagved dig? Hvordan er belysningen? Spred lidt hygge.

 • Gå en tur forinden. Det giver energi samt glød til dit ansigt.

 • Fjern alt det, der tager fokus. Din mobiltelefon for eksempel. Eller din kat. Nærvær er vigtigt.

 • En forudgående aftale om at drikke kaffe eller vin eller spise pizza “sammen” kan være med til at bryde isen.

 • I kan tage en online tour til en europæisk storby, så får I noget at tale om, men sådan en kan omvendt også fjerne fokus fra jer selv.

 • Virtuelle dates kan være ret sexede, men husk at videooptagelser kan deles, så sæt grænser for morskaben, indtil du føler dig tryg i din dates selskab.

 • Apropos tryghed, så del kun de informationer, du ville dele, hvis I mødtes ude i byen. Når man sidder hjemme hos sig selv, kan man have tendens til at være mere åbenmundet og dermed få videregivet oplysninger, som ikke skulle have været delt. 

 • Hvis samtalen med et helt nyt menneske har rokket dig ud af din komfortzone, så gå også en tur bagefter, så du lige får tankerne på plads. Sådan som du normalt ville gøre det på vej hjem fra en date ude i byen. Eller ring til din bedste ven og fortæl om din date.

Læs også: Sådan stiller du de rigtige spørgsmål og får succes på din date

Kvinde i blomstret kjole
B.T. Tjek Anbefaler

Er du klar til kærligheden?

Tusindvis af singler venter indenfor.

Kvinde i blomstret kjole
B.T. Tjek Anbefaler

Er du klar til kærligheden?

Tusindvis af singler venter indenfor.

Kvinde i blomstret kjole
B.T. Tjek Anbefaler

Er du klar til kærligheden?

Tusindvis af singler venter indenfor.