10 sikre efterårs-dates, der gi'r jer den indre varme

Trænger du til, at der skal ske noget sjovt og alligevel Corona-forsvarligt? Noget ud over det sædvanlige? Her kommer 10 ideer, der kan skabe varm kontakt mellem dig og din nye date på mere end én facon.

Maria Christensen

Maria Christiansen
Skribent

Kom så! Nu dømmer vi alene-fri zone – det er tid til at komme ud på en date og sætte lidt kulør på hverdagen – og ikke kun ved hjælp af efterårets visne nuancer. For selv om det er blevet koldere og mørkere, behøver det ikke at blive kedeligere, der skal bare lidt kreativitet ind over. Her får du 10 Corona-forsvarlige ideer, der kan give dig og din nye date den indre varme – og hvem ved, om I ender med at blive hjertesmeltende varme på hinanden? Ha’ det i hvert fald sjovt, mens I udforsker sagen.

1. Kysten er klar

Danmark har 8.750 kilometer kystlinje, og fra alle steder her i landet er det relativt let at komme til havet. Hvis du tænker efter, har du så oplevet at netop en tur ud til stranden har gjort dig afslappet og energifyldt på samme tid? Det er videnskabeligt bevist, at lyden af bølger netop har den effekt. Den uendelige horisont ud over et roligt hav giver desuden en følelse af ro, der ikke kan måle sig med meget andet. En følelse af kontrol, og den kan ellers let flakse på en ny date. Så på med sweater og vindjakke. På Danmarks Naturfredningsforenings hjemmeside kan du blive inspireret af foreningens liste over nogle af vores mest spektakulære kyster.

2. Få noget på krogen

Fra kysterne og helt ud på vandet: Man kan tage med fiskekuttere på havtur fra mange havne, og så er der ekstra gode chancer for at få noget på krogen. En torsk, en fladfisk, en sild eller en kæreste? Tjek fx. hjemmesiden fishtrip.dk. Det er lidt forskelligt, i hvilket omfang man selv skal medbringe grej mv. Men tjek allerførst, om din date er søstærk, for ender det med, at han/hun hænger ud over rælingen algegrøn i ansigtet, bliver det minderigt på den helt forkerte måde.

Læs også: Er der nogen i nærheden, du drømmer om at kysse?

3. Stik hinanden en plade

Hvad med en tur down Memory Lane i en pladebutik? Kan du huske dine yndlingsplader, der snurrede på grammofonen dengang i 1980’erne før walkmanen, CD’en og Mp3’en? Selv hvis du er for ung til at huske andet end digital lyd, kan det noget at udforske gamle og klassiske titler i en vinylplade-butik. Desuden er det blevet hipt at høre plader. Salget af vinylplader er steget markant, og et eller andet sted derinde i butikken ligger måske lige præcis jeres melodi…

4. Action til det indre legebarn

Da vi var børn, var bevægelse og fysisk leg en fundamental del af vores liv. Siden er mange af os blevet motorisk magelige for nu at udtrykke det pænt. Tunge i rø… kunne man også sige. Hvad med at genfinde det indre legebarn og invitere din date med ud i go-karts? På skøjter? Rulleskøjter på ny asfalt eller kom på glatis i skøjtehallen. Hvis det er for skræmmende og udfordrende for knogler og balance, er efteråret også perfekt til at sætte en drage op. Pointen er, at når man slår sig løs og leger, stiger humøret mærk- og hørbart.

5. Afslut denne sætning…

Man taler godt sammen, mens man går. Hvis I alligevel har brug for inspiration (og måske slet ikke går, men sidder stille et sted), så er leg med ord en måde at lære hinanden bedre at kende på. Afslut fx. en af disse sætninger: 1) Jeg har aldrig… 2) Jeg har altid drømt om at… 3) Jeg hader virkelig… 4) Min kæreste skal være… Eller I kan lave en “bucketlist” over dét, I gerne vil opleve sammen, når verden igen ligger åben.

Læs også: 10 ting vi ikke gider at høre om på første date

6. Vildt og naturligt

Efteråret kan være regn og rusk, men naturen kan også være malerisk med de skiftende farver. Hvis du og din date vil ud og opleve den fra mere udfordrende vinkler, kan en ridetur eller trætop-klatring i en klatrepark være måder at gøre det på. Hvis I begge tør. Ellers er en cykeltur med lækkerier i cykelkurven en knap så adrenalin-pumpende løsning?

7. Drive In Bio

På grund af Corona er der poppet flere drive In Bios op rundt omkring, og det er ret hyggeligt at se film fra forsæderne i bilen. Muligvis endnu hyggeligere fra bagsædet. I kan ikke dele vin – en af jer skal uvægerligt køre hjem – men det kan I jo altid gøre senere.

8. Udsigt til det hele

Spring dette forslag over, hvis en af jer er bange for højder. Hvis ikke er der noget mageløst ved at kunne se langt højt oppe fra. Fx. fra det 45 meter høje udsigtstårn ved Gisselfeld Kloster, fra Rundetårn eller tårnet i Zoo i København, på Bridge walk ved Lillebæltsbroen eller fra et kirketårn eller spir? En mere komfortabel løsning kan være at finde en skybar på et hotel.

9. For slikmunde

Afprøv jeres evner som konditorer på et flødebollekursus. Det varer som regel et par timer, og når I mestrer kunsten, kan I altid lave flere derhjemme senere. Sammen eller hver for sig, det vil vise sig. At koncentrere sig om at lære noget nyt er en god måde at være sammen på, og umiddelbart er der garanti for, at I får noget sødt med hjem.

10. En vægtløs oplevelse

‘Floating’ er en terapiform, hvor man flyder helt ubesværet i kropsvarmt saltvand og får en fornemmelse af komplet vægtløshed. Det foregår i en særlig tank, og man flyder én person ad gangen, fordi hele ideen er at fjerne alle sanseindtryk, men I vil begge opleve en efterfølgende indre ro og balance. Floating blev opfundet i midten af 1950’erne af en amerikansk neurolog og psykiater, og studier har påvist, at metoden har en lang række fysiske såvel som psykiske fordele. Der er over 500 kilo epsom salt i floattanken, og hverken bakterier eller vira kan eksistere i det miljø.

Læs også: Får du for lidt sex og for meget chokolade?

Kom så! Nu dømmer vi alene-fri zone – det er tid til at komme ud på en date og sætte lidt kulør på hverdagen – og ikke kun ved hjælp af efterårets visne nuancer. For selv om det er blevet koldere og mørkere, behøver det ikke at blive kedeligere, der skal bare lidt kreativitet ind over. Her får du 10 Corona-forsvarlige ideer, der kan give dig og din nye date den indre varme – og hvem ved, om I ender med at blive hjertesmeltende varme på hinanden? Ha’ det i hvert fald sjovt, mens I udforsker sagen.

1. Kysten er klar

Danmark har 8.750 kilometer kystlinje, og fra alle steder her i landet er det relativt let at komme til havet. Hvis du tænker efter, har du så oplevet at netop en tur ud til stranden har gjort dig afslappet og energifyldt på samme tid? Det er videnskabeligt bevist, at lyden af bølger netop har den effekt. Den uendelige horisont ud over et roligt hav giver desuden en følelse af ro, der ikke kan måle sig med meget andet. En følelse af kontrol, og den kan ellers let flakse på en ny date. Så på med sweater og vindjakke. På Danmarks Naturfredningsforenings hjemmeside kan du blive inspireret af foreningens liste over nogle af vores mest spektakulære kyster.

2. Få noget på krogen

Fra kysterne og helt ud på vandet: Man kan tage med fiskekuttere på havtur fra mange havne, og så er der ekstra gode chancer for at få noget på krogen. En torsk, en fladfisk, en sild eller en kæreste? Tjek fx. hjemmesiden fishtrip.dk. Det er lidt forskelligt, i hvilket omfang man selv skal medbringe grej mv. Men tjek allerførst, om din date er søstærk, for ender det med, at han/hun hænger ud over rælingen algegrøn i ansigtet, bliver det minderigt på den helt forkerte måde.

Læs også: Er der nogen i nærheden, du drømmer om at kysse?

3. Stik hinanden en plade

Hvad med en tur down Memory Lane i en pladebutik? Kan du huske dine yndlingsplader, der snurrede på grammofonen dengang i 1980’erne før walkmanen, CD’en og Mp3’en? Selv hvis du er for ung til at huske andet end digital lyd, kan det noget at udforske gamle og klassiske titler i en vinylplade-butik. Desuden er det blevet hipt at høre plader. Salget af vinylplader er steget markant, og et eller andet sted derinde i butikken ligger måske lige præcis jeres melodi…

4. Action til det indre legebarn

Da vi var børn, var bevægelse og fysisk leg en fundamental del af vores liv. Siden er mange af os blevet motorisk magelige for nu at udtrykke det pænt. Tunge i rø… kunne man også sige. Hvad med at genfinde det indre legebarn og invitere din date med ud i go-karts? På skøjter? Rulleskøjter på ny asfalt eller kom på glatis i skøjtehallen. Hvis det er for skræmmende og udfordrende for knogler og balance, er efteråret også perfekt til at sætte en drage op. Pointen er, at når man slår sig løs og leger, stiger humøret mærk- og hørbart.

5. Afslut denne sætning…

Man taler godt sammen, mens man går. Hvis I alligevel har brug for inspiration (og måske slet ikke går, men sidder stille et sted), så er leg med ord en måde at lære hinanden bedre at kende på. Afslut fx. en af disse sætninger: 1) Jeg har aldrig… 2) Jeg har altid drømt om at… 3) Jeg hader virkelig… 4) Min kæreste skal være… Eller I kan lave en “bucketlist” over dét, I gerne vil opleve sammen, når verden igen ligger åben.

Læs også: 10 ting vi ikke gider at høre om på første date

6. Vildt og naturligt

Efteråret kan være regn og rusk, men naturen kan også være malerisk med de skiftende farver. Hvis du og din date vil ud og opleve den fra mere udfordrende vinkler, kan en ridetur eller trætop-klatring i en klatrepark være måder at gøre det på. Hvis I begge tør. Ellers er en cykeltur med lækkerier i cykelkurven en knap så adrenalin-pumpende løsning?

7. Drive In Bio

På grund af Corona er der poppet flere drive In Bios op rundt omkring, og det er ret hyggeligt at se film fra forsæderne i bilen. Muligvis endnu hyggeligere fra bagsædet. I kan ikke dele vin – en af jer skal uvægerligt køre hjem – men det kan I jo altid gøre senere.

8. Udsigt til det hele

Spring dette forslag over, hvis en af jer er bange for højder. Hvis ikke er der noget mageløst ved at kunne se langt højt oppe fra. Fx. fra det 45 meter høje udsigtstårn ved Gisselfeld Kloster, fra Rundetårn eller tårnet i Zoo i København, på Bridge walk ved Lillebæltsbroen eller fra et kirketårn eller spir? En mere komfortabel løsning kan være at finde en skybar på et hotel.

9. For slikmunde

Afprøv jeres evner som konditorer på et flødebollekursus. Det varer som regel et par timer, og når I mestrer kunsten, kan I altid lave flere derhjemme senere. Sammen eller hver for sig, det vil vise sig. At koncentrere sig om at lære noget nyt er en god måde at være sammen på, og umiddelbart er der garanti for, at I får noget sødt med hjem.

10. En vægtløs oplevelse

‘Floating’ er en terapiform, hvor man flyder helt ubesværet i kropsvarmt saltvand og får en fornemmelse af komplet vægtløshed. Det foregår i en særlig tank, og man flyder én person ad gangen, fordi hele ideen er at fjerne alle sanseindtryk, men I vil begge opleve en efterfølgende indre ro og balance. Floating blev opfundet i midten af 1950’erne af en amerikansk neurolog og psykiater, og studier har påvist, at metoden har en lang række fysiske såvel som psykiske fordele. Der er over 500 kilo epsom salt i floattanken, og hverken bakterier eller vira kan eksistere i det miljø.

Læs også: Får du for lidt sex og for meget chokolade?

Kom så! Nu dømmer vi alene-fri zone – det er tid til at komme ud på en date og sætte lidt kulør på hverdagen – og ikke kun ved hjælp af efterårets visne nuancer. For selv om det er blevet koldere og mørkere, behøver det ikke at blive kedeligere, der skal bare lidt kreativitet ind over. Her får du 10 Corona-forsvarlige ideer, der kan give dig og din nye date den indre varme – og hvem ved, om I ender med at blive hjertesmeltende varme på hinanden? Ha’ det i hvert fald sjovt, mens I udforsker sagen.

1. Kysten er klar

Danmark har 8.750 kilometer kystlinje, og fra alle steder her i landet er det relativt let at komme til havet. Hvis du tænker efter, har du så oplevet at netop en tur ud til stranden har gjort dig afslappet og energifyldt på samme tid? Det er videnskabeligt bevist, at lyden af bølger netop har den effekt. Den uendelige horisont ud over et roligt hav giver desuden en følelse af ro, der ikke kan måle sig med meget andet. En følelse af kontrol, og den kan ellers let flakse på en ny date. Så på med sweater og vindjakke. På Danmarks Naturfredningsforenings hjemmeside kan du blive inspireret af foreningens liste over nogle af vores mest spektakulære kyster.

2. Få noget på krogen

Fra kysterne og helt ud på vandet: Man kan tage med fiskekuttere på havtur fra mange havne, og så er der ekstra gode chancer for at få noget på krogen. En torsk, en fladfisk, en sild eller en kæreste? Tjek fx. hjemmesiden fishtrip.dk. Det er lidt forskelligt, i hvilket omfang man selv skal medbringe grej mv. Men tjek allerførst, om din date er søstærk, for ender det med, at han/hun hænger ud over rælingen algegrøn i ansigtet, bliver det minderigt på den helt forkerte måde.

Læs også: Er der nogen i nærheden, du drømmer om at kysse?

3. Stik hinanden en plade

Hvad med en tur down Memory Lane i en pladebutik? Kan du huske dine yndlingsplader, der snurrede på grammofonen dengang i 1980’erne før walkmanen, CD’en og Mp3’en? Selv hvis du er for ung til at huske andet end digital lyd, kan det noget at udforske gamle og klassiske titler i en vinylplade-butik. Desuden er det blevet hipt at høre plader. Salget af vinylplader er steget markant, og et eller andet sted derinde i butikken ligger måske lige præcis jeres melodi…

4. Action til det indre legebarn

Da vi var børn, var bevægelse og fysisk leg en fundamental del af vores liv. Siden er mange af os blevet motorisk magelige for nu at udtrykke det pænt. Tunge i rø… kunne man også sige. Hvad med at genfinde det indre legebarn og invitere din date med ud i go-karts? På skøjter? Rulleskøjter på ny asfalt eller kom på glatis i skøjtehallen. Hvis det er for skræmmende og udfordrende for knogler og balance, er efteråret også perfekt til at sætte en drage op. Pointen er, at når man slår sig løs og leger, stiger humøret mærk- og hørbart.

5. Afslut denne sætning…

Man taler godt sammen, mens man går. Hvis I alligevel har brug for inspiration (og måske slet ikke går, men sidder stille et sted), så er leg med ord en måde at lære hinanden bedre at kende på. Afslut fx. en af disse sætninger: 1) Jeg har aldrig… 2) Jeg har altid drømt om at… 3) Jeg hader virkelig… 4) Min kæreste skal være… Eller I kan lave en “bucketlist” over dét, I gerne vil opleve sammen, når verden igen ligger åben.

Læs også: 10 ting vi ikke gider at høre om på første date

6. Vildt og naturligt

Efteråret kan være regn og rusk, men naturen kan også være malerisk med de skiftende farver. Hvis du og din date vil ud og opleve den fra mere udfordrende vinkler, kan en ridetur eller trætop-klatring i en klatrepark være måder at gøre det på. Hvis I begge tør. Ellers er en cykeltur med lækkerier i cykelkurven en knap så adrenalin-pumpende løsning?

7. Drive In Bio

På grund af Corona er der poppet flere drive In Bios op rundt omkring, og det er ret hyggeligt at se film fra forsæderne i bilen. Muligvis endnu hyggeligere fra bagsædet. I kan ikke dele vin – en af jer skal uvægerligt køre hjem – men det kan I jo altid gøre senere.

8. Udsigt til det hele

Spring dette forslag over, hvis en af jer er bange for højder. Hvis ikke er der noget mageløst ved at kunne se langt højt oppe fra. Fx. fra det 45 meter høje udsigtstårn ved Gisselfeld Kloster, fra Rundetårn eller tårnet i Zoo i København, på Bridge walk ved Lillebæltsbroen eller fra et kirketårn eller spir? En mere komfortabel løsning kan være at finde en skybar på et hotel.

9. For slikmunde

Afprøv jeres evner som konditorer på et flødebollekursus. Det varer som regel et par timer, og når I mestrer kunsten, kan I altid lave flere derhjemme senere. Sammen eller hver for sig, det vil vise sig. At koncentrere sig om at lære noget nyt er en god måde at være sammen på, og umiddelbart er der garanti for, at I får noget sødt med hjem.

10. En vægtløs oplevelse

‘Floating’ er en terapiform, hvor man flyder helt ubesværet i kropsvarmt saltvand og får en fornemmelse af komplet vægtløshed. Det foregår i en særlig tank, og man flyder én person ad gangen, fordi hele ideen er at fjerne alle sanseindtryk, men I vil begge opleve en efterfølgende indre ro og balance. Floating blev opfundet i midten af 1950’erne af en amerikansk neurolog og psykiater, og studier har påvist, at metoden har en lang række fysiske såvel som psykiske fordele. Der er over 500 kilo epsom salt i floattanken, og hverken bakterier eller vira kan eksistere i det miljø.

Læs også: Får du for lidt sex og for meget chokolade?

Kvinde i blomstret kjole
B.T. Tjek Anbefaler

Er du klar til kærligheden?

Tusindvis af singler venter indenfor.

Kvinde i blomstret kjole
B.T. Tjek Anbefaler

Er du klar til kærligheden?

Tusindvis af singler venter indenfor.

Kvinde i blomstret kjole
B.T. Tjek Anbefaler

Er du klar til kærligheden?

Tusindvis af singler venter indenfor.