Drømmer du om en at dele resten af livet med?

7 gode grunde til, at du lettest får din drøm opfyldt på single.dk – og hvorfor ikke blot sætte i gang?

Maria Christensen

Maria Christiansen
Skribent

Er du frisk på et lille regnestykke? Omtrent 10 pct. af alle voksne danskere har datet eller dater online. Vi er i omegnen af 4,5 million mennesker over 18 år her i landet, så det er altså op imod 450.000, der har klikket eller klikker sig ind på et datingsite. Nu var procenten kun omtrentlig, så lad os nedjustere til… Skal vi sige 400.000? Det er stadig ret mange mænd og kvinder, ikke?

Online dating har længe været en helt legitim og normal – og smart – måde at møde nye mennesker på. Et år med lukkede caféer og barer og hjemmearbejde har kun sat ekstra skub i forhåbningsfulde kærligheds-klik og selvfølgelig også i de mere kødelige og vellystne skal-vi-knalde-klik. Lidt færre kvinder end mænd bruger nettet for at finde en date, og langt de fleste er under 45 år. Men såvel brugerens køn og alder som deres formål med at søge efter en partner varierer på de forskellige dating tjenester.

Hvis du drømmer om at finde en kæreste, som du kan dele resten af livet med, er der mange gode grunde til, at du er bedst tjent med at bruge single.dk.

Her kommer syv oplagte:

1. Den eneste ene

Da Single.dk blev grundlagt i 1999, var vi blandt pionererne i dating universet herhjemme, og mange tusinde par har gennem de seneste 22 år fundet sammen via vores tjeneste. Single.dk er nemlig helt fra begyndelsen skabt til mennesker, der drømmer om at finde den eneste ene. Den mand eller kvinde, som resten af livet skal deles med.

2. Matchmaker teknologi

Er der fælles interesser og værdigrundlag? Den slags kan det normalt tage tid at finde ud af, men med single.dk’s unikke matchmaker-teknologi er det helt enkelt at finde den partner, der er optaget af nogenlunde tilsvarende interesser og livsanskuelser.

Læs også: 10 vigtige grunde – derfor virker online dating så godt

3. Lille land - mange medlemmer

Danmark er et lille land, og i dating-sammenhæng kan man sige heldigvis for dét. Geografien forhindrer ikke mennesker i at mødes, for distancerne er som regel til at overkomme. Med over 50.000 aktive medlemmer er single.dk en ret stor og landsdækkende butik, og med så mange medlemmer er der absolut gode chancer for, at det lykkes at finde den rette.

4. Stor aldersspredning

Nogle tjenester tiltrækker særlige grupper af befolkningen eller mennesker med særlige interesser. Det kan være sites, der kombinerer en bestemt sportsgren med dating, eller det kan være sites, der forbinder mennesker, der vil have uforpligtende stævnemøder – og sex. På single.dk er der blandt vores medlemmer stor aldersspredning, og derfor kan vi dokumentere, at det aldrig er for sent at finde kærligheden.

5. Mange artikler

På single.dk findes et massivt artikelarkiv med spændende interviews og artikler om singleliv, forhold, online dating apps og alle de følelser, der opstår i slipstrømmen på kærligheden: Forelskelse, jalousi, ensomhed, drømme og håb. Der er desuden artikler fyldt med praktiske råd omkring online dating, også helt lavpraktiske. Endelig er der læsestof, der blot skal sprede godt humør fx. om dates, der endte ufrivilligt komiske, eller om hvad man skal gøre for at score en kendt person.

Læs også: Sådan bryder du isen på første date

6. Kundeservice i top

På single.dk er vi meget optaget af brugervenlighed. Vores medlemmers succesrate skal være i top, og derfor har vi udvidet kundeservice med svar-garanti i løbet af 24-48 timer, uanset om hjemmesiden driller, eller der er spørgsmål omkring abonnement eller profil. Vores medlemmer er aldrig på egen hånd, men kan hente hjælp til hver en tid. Alle ugens dage.

7. Sandsynlighed for succes

De fleste vil nok skrive under på, at parforhold er en uforudsigelig konstruktion. Den kan knage, synke i grus, stå last og brast gennem tsunamier, den kan visne eller blomstre… Men et amerikansk forskningsprojekt er nået frem til, at par, der har mødt hinanden online, er mere lykkelige og mindre tilbøjelige til at blive skilt, end par, der har mødt hinanden på alverdens andre analoge måder. Og på single.dk har alle medlemmer det samme mål: At finde den eneste ene. Sandsynligheden for at få succes i kærlighedslivet er derfor markant bedre her.

Så hvorfor ikke blot sætte i gang?

Læs også: Derfor er det en god idé at betale for din datingprofil

Er du frisk på et lille regnestykke? Omtrent 10 pct. af alle voksne danskere har datet eller dater online. Vi er i omegnen af 4,5 million mennesker over 18 år her i landet, så det er altså op imod 450.000, der har klikket eller klikker sig ind på et datingsite. Nu var procenten kun omtrentlig, så lad os nedjustere til… Skal vi sige 400.000? Det er stadig ret mange mænd og kvinder, ikke?

Online dating har længe været en helt legitim og normal – og smart – måde at møde nye mennesker på. Et år med lukkede caféer og barer og hjemmearbejde har kun sat ekstra skub i forhåbningsfulde kærligheds-klik og selvfølgelig også i de mere kødelige og vellystne skal-vi-knalde-klik. Lidt færre kvinder end mænd bruger nettet for at finde en date, og langt de fleste er under 45 år. Men såvel brugerens køn og alder som deres formål med at søge efter en partner varierer på de forskellige dating tjenester.

Hvis du drømmer om at finde en kæreste, som du kan dele resten af livet med, er der mange gode grunde til, at du er bedst tjent med at bruge single.dk.

Her kommer syv oplagte:

1. Den eneste ene

Da Single.dk blev grundlagt i 1999, var vi blandt pionererne i dating universet herhjemme, og mange tusinde par har gennem de seneste 22 år fundet sammen via vores tjeneste. Single.dk er nemlig helt fra begyndelsen skabt til mennesker, der drømmer om at finde den eneste ene. Den mand eller kvinde, som resten af livet skal deles med.

2. Matchmaker teknologi

Er der fælles interesser og værdigrundlag? Den slags kan det normalt tage tid at finde ud af, men med single.dk’s unikke matchmaker-teknologi er det helt enkelt at finde den partner, der er optaget af nogenlunde tilsvarende interesser og livsanskuelser.

Læs også: 10 vigtige grunde – derfor virker online dating så godt

3. Lille land - mange medlemmer

Danmark er et lille land, og i dating-sammenhæng kan man sige heldigvis for dét. Geografien forhindrer ikke mennesker i at mødes, for distancerne er som regel til at overkomme. Med over 50.000 aktive medlemmer er single.dk en ret stor og landsdækkende butik, og med så mange medlemmer er der absolut gode chancer for, at det lykkes at finde den rette.

4. Stor aldersspredning

Nogle tjenester tiltrækker særlige grupper af befolkningen eller mennesker med særlige interesser. Det kan være sites, der kombinerer en bestemt sportsgren med dating, eller det kan være sites, der forbinder mennesker, der vil have uforpligtende stævnemøder – og sex. På single.dk er der blandt vores medlemmer stor aldersspredning, og derfor kan vi dokumentere, at det aldrig er for sent at finde kærligheden.

5. Mange artikler

På single.dk findes et massivt artikelarkiv med spændende interviews og artikler om singleliv, forhold, online dating apps og alle de følelser, der opstår i slipstrømmen på kærligheden: Forelskelse, jalousi, ensomhed, drømme og håb. Der er desuden artikler fyldt med praktiske råd omkring online dating, også helt lavpraktiske. Endelig er der læsestof, der blot skal sprede godt humør fx. om dates, der endte ufrivilligt komiske, eller om hvad man skal gøre for at score en kendt person.

Læs også: Sådan bryder du isen på første date

6. Kundeservice i top

På single.dk er vi meget optaget af brugervenlighed. Vores medlemmers succesrate skal være i top, og derfor har vi udvidet kundeservice med svar-garanti i løbet af 24-48 timer, uanset om hjemmesiden driller, eller der er spørgsmål omkring abonnement eller profil. Vores medlemmer er aldrig på egen hånd, men kan hente hjælp til hver en tid. Alle ugens dage.

7. Sandsynlighed for succes

De fleste vil nok skrive under på, at parforhold er en uforudsigelig konstruktion. Den kan knage, synke i grus, stå last og brast gennem tsunamier, den kan visne eller blomstre… Men et amerikansk forskningsprojekt er nået frem til, at par, der har mødt hinanden online, er mere lykkelige og mindre tilbøjelige til at blive skilt, end par, der har mødt hinanden på alverdens andre analoge måder. Og på single.dk har alle medlemmer det samme mål: At finde den eneste ene. Sandsynligheden for at få succes i kærlighedslivet er derfor markant bedre her.

Så hvorfor ikke blot sætte i gang?

Læs også: Derfor er det en god idé at betale for din datingprofil

Er du frisk på et lille regnestykke? Omtrent 10 pct. af alle voksne danskere har datet eller dater online. Vi er i omegnen af 4,5 million mennesker over 18 år her i landet, så det er altså op imod 450.000, der har klikket eller klikker sig ind på et datingsite. Nu var procenten kun omtrentlig, så lad os nedjustere til… Skal vi sige 400.000? Det er stadig ret mange mænd og kvinder, ikke?

Online dating har længe været en helt legitim og normal – og smart – måde at møde nye mennesker på. Et år med lukkede caféer og barer og hjemmearbejde har kun sat ekstra skub i forhåbningsfulde kærligheds-klik og selvfølgelig også i de mere kødelige og vellystne skal-vi-knalde-klik. Lidt færre kvinder end mænd bruger nettet for at finde en date, og langt de fleste er under 45 år. Men såvel brugerens køn og alder som deres formål med at søge efter en partner varierer på de forskellige dating tjenester.

Hvis du drømmer om at finde en kæreste, som du kan dele resten af livet med, er der mange gode grunde til, at du er bedst tjent med at bruge single.dk.

Her kommer syv oplagte:

1. Den eneste ene

Da Single.dk blev grundlagt i 1999, var vi blandt pionererne i dating universet herhjemme, og mange tusinde par har gennem de seneste 22 år fundet sammen via vores tjeneste. Single.dk er nemlig helt fra begyndelsen skabt til mennesker, der drømmer om at finde den eneste ene. Den mand eller kvinde, som resten af livet skal deles med.

2. Matchmaker teknologi

Er der fælles interesser og værdigrundlag? Den slags kan det normalt tage tid at finde ud af, men med single.dk’s unikke matchmaker-teknologi er det helt enkelt at finde den partner, der er optaget af nogenlunde tilsvarende interesser og livsanskuelser.

Læs også: 10 vigtige grunde – derfor virker online dating så godt

3. Lille land - mange medlemmer

Danmark er et lille land, og i dating-sammenhæng kan man sige heldigvis for dét. Geografien forhindrer ikke mennesker i at mødes, for distancerne er som regel til at overkomme. Med over 50.000 aktive medlemmer er single.dk en ret stor og landsdækkende butik, og med så mange medlemmer er der absolut gode chancer for, at det lykkes at finde den rette.

4. Stor aldersspredning

Nogle tjenester tiltrækker særlige grupper af befolkningen eller mennesker med særlige interesser. Det kan være sites, der kombinerer en bestemt sportsgren med dating, eller det kan være sites, der forbinder mennesker, der vil have uforpligtende stævnemøder – og sex. På single.dk er der blandt vores medlemmer stor aldersspredning, og derfor kan vi dokumentere, at det aldrig er for sent at finde kærligheden.

5. Mange artikler

På single.dk findes et massivt artikelarkiv med spændende interviews og artikler om singleliv, forhold, online dating apps og alle de følelser, der opstår i slipstrømmen på kærligheden: Forelskelse, jalousi, ensomhed, drømme og håb. Der er desuden artikler fyldt med praktiske råd omkring online dating, også helt lavpraktiske. Endelig er der læsestof, der blot skal sprede godt humør fx. om dates, der endte ufrivilligt komiske, eller om hvad man skal gøre for at score en kendt person.

Læs også: Sådan bryder du isen på første date

6. Kundeservice i top

På single.dk er vi meget optaget af brugervenlighed. Vores medlemmers succesrate skal være i top, og derfor har vi udvidet kundeservice med svar-garanti i løbet af 24-48 timer, uanset om hjemmesiden driller, eller der er spørgsmål omkring abonnement eller profil. Vores medlemmer er aldrig på egen hånd, men kan hente hjælp til hver en tid. Alle ugens dage.

7. Sandsynlighed for succes

De fleste vil nok skrive under på, at parforhold er en uforudsigelig konstruktion. Den kan knage, synke i grus, stå last og brast gennem tsunamier, den kan visne eller blomstre… Men et amerikansk forskningsprojekt er nået frem til, at par, der har mødt hinanden online, er mere lykkelige og mindre tilbøjelige til at blive skilt, end par, der har mødt hinanden på alverdens andre analoge måder. Og på single.dk har alle medlemmer det samme mål: At finde den eneste ene. Sandsynligheden for at få succes i kærlighedslivet er derfor markant bedre her.

Så hvorfor ikke blot sætte i gang?

Læs også: Derfor er det en god idé at betale for din datingprofil

Kvinde i blomstret kjole
B.T. Tjek Anbefaler

Er du klar til kærligheden?

Tusindvis af singler venter indenfor.

Kvinde i blomstret kjole
B.T. Tjek Anbefaler

Er du klar til kærligheden?

Tusindvis af singler venter indenfor.

Kvinde i blomstret kjole
B.T. Tjek Anbefaler

Er du klar til kærligheden?

Tusindvis af singler venter indenfor.