Pas på brok og skænderier de flytter nemlig med fra kæreste til kæreste

Hvis brok og uoverensstemmelser var med til at ødelægge dit tidligere forhold, så pas på, de ikke også ødelægger dit næste. Vi skændes nemlig over det samme igen og igen. Og ved du hvad, vi mest skændes om? – Absolut ingenting, hævder en af USAs mest anerkendte relations-forskere. Skænderier er bare en virkelig dårlig vane, som i en eller anden grad får sneget sig ind i de fleste forhold.

Maria Christensen

Maria Christiansen
Skribent

Vi skændes om penge og følelser, vi har diskussioner om børneopdragelse og fremtidsplaner, men det, vi brokker os allermest over i vores parforhold er... ingenting! Det er tutten på tandpastatuben, eller rettere tutten, som ikke er på tuben, og det er alverdens andre små irritationer, der vokser ud af proportioner. Omtrent 70 procent at alt det, par skændes om, har slet ikke en løsning, konstaterer en af USAs førende relations-forskere, John Gottman.

Det kan vi jo så lige tænke over. For hvis vi genkender mønsteret: At vi tilbagevendende oplever at blive alt fra irritable til hvidglødende, uden at problemet løses, hvorfor fortsætter vi så ufortrødent med at snerre, skumle og råbe?

DET HJÆLPER JO IKKE!

Vores adfærd er forelsket i vores vane. Vi vil helst gøre det, vi plejer at gøre, og når vi har vænnet os til at reagere på en bestemt måde, ja så gør vi dét.

“Hun var så vant til hans brokkeri, så hun lyttede med sin vane. Hverken med sit øre eller med sit hjerte”

Engang lavede man et lille forsøg med et ældre ægtepar, der hver aften efter at have spist satte sig ind med hver sin kaffekop foran tv’et. Dér sad de og brummede i bedste fald enstavelsesord til hinanden. Ingen interesse, empati eller initiativ var at spore. Forsøget gik ud på, at manden en aften skulle komplimentere sin kone i stedet for at komme med den sædvanlige småsure kommentar om aftenens program eller verdens dårlige nyheder. “Det er en pæn bluse, du har på”, kunne han for eksempel sige. Og det gjorde han, men hvad skete? Hun hørte det overhovedet ikke. Hun var så vant til, at han på dette tidspunkt kom med sit sædvanlige brokkeri, og derfor hun lyttede med sin vane. Hverken med sit øre eller med sit hjerte.

Læs også: Er det godt aldrig at skændes, eller skal du bruge det som ventil?

Hvis brok og skænderier var med til at ødelægge dit tidligere forhold, er der altså risiko for, at de også ødelægger dit næste. For godt nok får du en ny kæreste, men din gode, gamle adfærd er den samme. Eller måske er den ikke lige god i alle situationer?

Det skændes vi om

Når vi ikke skændes om tandpastatuben, hans sko, der flyder under sofabordet eller hendes evindelige påmindelser om noget, der skal gøres, er der nok af andre emner at hidse sig op over. Genkender du nogle af dem herunder? Og har du oplevet at skænderier har drænet tidligere forhold? Så er det nok nu, du skal skille din adfærd fra din vane. Meningsudvekslinger kan være med til at holde parforhold i balance, skænderier skaber mest ubalance. Man kan sige, det er et spørgsmål om kommunikation: At vælge at tale med hinanden og ikke blot til hinanden. Det lykkedes i øvrigt for det ældre ægtepar at genetablere en langt hyggeligere omgangstone. Mere end et lille forsøg skulle der ikke til, og det er også tankevækkende.

Penge

Fællesøkonomi eller ej, hvis vores holdning til penge og forbrug ikke er nogenlunde forenelig, bliver en fælles fremtid svær, og vi kommer til at have stribevis af diskussioner. Det er ikke sandsynligt, at “ alt løser sig”, og at du nok skal få overbevist din partner om at være mere ansvarlig, påholdende, mindre nærig eller ødsel med tiden. Vores grundindstilling til økonomi opbygges fra barndommen.

Sårede følelser

Du har haft en skoddag på jobbet og er møg-ked af det. Eller du har gjort dit bedste i en eller anden sammenhæng, men ingen giver dig det mindste skulderklap, og nu slår din kæreste det hen: Det er vel ikke noget at tale om? Hans eller hendes ligegyldige reaktion gør dig endnu mere trist eller vred. Hvis ens nærmeste ikke viser sig at være en støtte, men tværtimod virker uinteresseret, og det er en tilbagevendende harmoni-spoiler. Hmm…

Verbal vold

Vi kan alle komme til at sige noget, vi ikke skulle have sagt, når følelserne er i kog. Men der er nogle, der ALTID har en tarvelig eller ondskabsfuld replik klar, og hvis det har været tilfældet i et af dine tidligere forhold, er der intet at sige til, du har bevæget dig videre. Verbal vold og personlige angreb (Fx. om udseende, særkende, helbred, evner mv.) indikerer en komplet mangel på respekt og ansvarlighed i forhold til jeres relation.

Jalousi

Følelsen af jalousi kender alle mere eller mindre især i begyndelsen af et forhold, når vi er smækforelskede. Men den skal helst falme i takt med, at vi opbygger et tillidsfuldt forhold til hinanden. Nogle er generelt skrækkelig jaloux og kan ikke kontrollere det. Andre er iskolde, selv når partneren flirter til højre og venstre. Jalousi kan blive en bredere og bredere kløft i et parforhold – og et problem, der kan være svært at løse uden en professionel brobygger.

Manglende velvilje overfor venner og familie

Vi er kærester med hinanden – ikke med hinandens venner og familie, og det er helt okay, at du ikke straks er slyngveninde med svigerinden eller knus-elsker barndomsvennen. Det gør bare alting lettere og sjovere, hvis der er tolerance og god kemi hele vejen rundt i vores nære omgivelser. Og hvis det modsatte er tilfældet, hvis din partner “nakker” på dine venner eller kalder din bror for et fjols, så er det forståeligt, at du siger fra.

Fremtiden

Når vi finder sammen, begynder vi at planlægge. Men den fælles plan er et puslespil med mange brikker, der skal passe sammen, og hvis de slet ikke gør det, skal der arbejdes ihærdigt på sagen. Kirkebryllup? Børn? Karriere? Uenighed om fremtiden kan trække gardinet for parforholdets lyse udsigter, og hvis I ikke har held til at trække det fra igen, er der egentlig ingen grund til at skændes. For så skal det jo bare pilles ned, det gardin. Og lægges i en flyttekasse!

Læs også: Skal I bo på landet eller i byen?

Vi skændes om penge og følelser, vi har diskussioner om børneopdragelse og fremtidsplaner, men det, vi brokker os allermest over i vores parforhold er... ingenting! Det er tutten på tandpastatuben, eller rettere tutten, som ikke er på tuben, og det er alverdens andre små irritationer, der vokser ud af proportioner. Omtrent 70 procent at alt det, par skændes om, har slet ikke en løsning, konstaterer en af USAs førende relations-forskere, John Gottman.

Det kan vi jo så lige tænke over. For hvis vi genkender mønsteret: At vi tilbagevendende oplever at blive alt fra irritable til hvidglødende, uden at problemet løses, hvorfor fortsætter vi så ufortrødent med at snerre, skumle og råbe?

DET HJÆLPER JO IKKE!

Vores adfærd er forelsket i vores vane. Vi vil helst gøre det, vi plejer at gøre, og når vi har vænnet os til at reagere på en bestemt måde, ja så gør vi dét.

“Hun var så vant til hans brokkeri, så hun lyttede med sin vane. Hverken med sit øre eller med sit hjerte”

Engang lavede man et lille forsøg med et ældre ægtepar, der hver aften efter at have spist satte sig ind med hver sin kaffekop foran tv’et. Dér sad de og brummede i bedste fald enstavelsesord til hinanden. Ingen interesse, empati eller initiativ var at spore. Forsøget gik ud på, at manden en aften skulle komplimentere sin kone i stedet for at komme med den sædvanlige småsure kommentar om aftenens program eller verdens dårlige nyheder. “Det er en pæn bluse, du har på”, kunne han for eksempel sige. Og det gjorde han, men hvad skete? Hun hørte det overhovedet ikke. Hun var så vant til, at han på dette tidspunkt kom med sit sædvanlige brokkeri, og derfor hun lyttede med sin vane. Hverken med sit øre eller med sit hjerte.

Læs også: Er det godt aldrig at skændes, eller skal du bruge det som ventil?

Hvis brok og skænderier var med til at ødelægge dit tidligere forhold, er der altså risiko for, at de også ødelægger dit næste. For godt nok får du en ny kæreste, men din gode, gamle adfærd er den samme. Eller måske er den ikke lige god i alle situationer?

Det skændes vi om

Når vi ikke skændes om tandpastatuben, hans sko, der flyder under sofabordet eller hendes evindelige påmindelser om noget, der skal gøres, er der nok af andre emner at hidse sig op over. Genkender du nogle af dem herunder? Og har du oplevet at skænderier har drænet tidligere forhold? Så er det nok nu, du skal skille din adfærd fra din vane. Meningsudvekslinger kan være med til at holde parforhold i balance, skænderier skaber mest ubalance. Man kan sige, det er et spørgsmål om kommunikation: At vælge at tale med hinanden og ikke blot til hinanden. Det lykkedes i øvrigt for det ældre ægtepar at genetablere en langt hyggeligere omgangstone. Mere end et lille forsøg skulle der ikke til, og det er også tankevækkende.

Penge

Fællesøkonomi eller ej, hvis vores holdning til penge og forbrug ikke er nogenlunde forenelig, bliver en fælles fremtid svær, og vi kommer til at have stribevis af diskussioner. Det er ikke sandsynligt, at “ alt løser sig”, og at du nok skal få overbevist din partner om at være mere ansvarlig, påholdende, mindre nærig eller ødsel med tiden. Vores grundindstilling til økonomi opbygges fra barndommen.

Sårede følelser

Du har haft en skoddag på jobbet og er møg-ked af det. Eller du har gjort dit bedste i en eller anden sammenhæng, men ingen giver dig det mindste skulderklap, og nu slår din kæreste det hen: Det er vel ikke noget at tale om? Hans eller hendes ligegyldige reaktion gør dig endnu mere trist eller vred. Hvis ens nærmeste ikke viser sig at være en støtte, men tværtimod virker uinteresseret, og det er en tilbagevendende harmoni-spoiler. Hmm…

Verbal vold

Vi kan alle komme til at sige noget, vi ikke skulle have sagt, når følelserne er i kog. Men der er nogle, der ALTID har en tarvelig eller ondskabsfuld replik klar, og hvis det har været tilfældet i et af dine tidligere forhold, er der intet at sige til, du har bevæget dig videre. Verbal vold og personlige angreb (Fx. om udseende, særkende, helbred, evner mv.) indikerer en komplet mangel på respekt og ansvarlighed i forhold til jeres relation.

Jalousi

Følelsen af jalousi kender alle mere eller mindre især i begyndelsen af et forhold, når vi er smækforelskede. Men den skal helst falme i takt med, at vi opbygger et tillidsfuldt forhold til hinanden. Nogle er generelt skrækkelig jaloux og kan ikke kontrollere det. Andre er iskolde, selv når partneren flirter til højre og venstre. Jalousi kan blive en bredere og bredere kløft i et parforhold – og et problem, der kan være svært at løse uden en professionel brobygger.

Manglende velvilje overfor venner og familie

Vi er kærester med hinanden – ikke med hinandens venner og familie, og det er helt okay, at du ikke straks er slyngveninde med svigerinden eller knus-elsker barndomsvennen. Det gør bare alting lettere og sjovere, hvis der er tolerance og god kemi hele vejen rundt i vores nære omgivelser. Og hvis det modsatte er tilfældet, hvis din partner “nakker” på dine venner eller kalder din bror for et fjols, så er det forståeligt, at du siger fra.

Fremtiden

Når vi finder sammen, begynder vi at planlægge. Men den fælles plan er et puslespil med mange brikker, der skal passe sammen, og hvis de slet ikke gør det, skal der arbejdes ihærdigt på sagen. Kirkebryllup? Børn? Karriere? Uenighed om fremtiden kan trække gardinet for parforholdets lyse udsigter, og hvis I ikke har held til at trække det fra igen, er der egentlig ingen grund til at skændes. For så skal det jo bare pilles ned, det gardin. Og lægges i en flyttekasse!

Læs også: Skal I bo på landet eller i byen?

Vi skændes om penge og følelser, vi har diskussioner om børneopdragelse og fremtidsplaner, men det, vi brokker os allermest over i vores parforhold er... ingenting! Det er tutten på tandpastatuben, eller rettere tutten, som ikke er på tuben, og det er alverdens andre små irritationer, der vokser ud af proportioner. Omtrent 70 procent at alt det, par skændes om, har slet ikke en løsning, konstaterer en af USAs førende relations-forskere, John Gottman.

Det kan vi jo så lige tænke over. For hvis vi genkender mønsteret: At vi tilbagevendende oplever at blive alt fra irritable til hvidglødende, uden at problemet løses, hvorfor fortsætter vi så ufortrødent med at snerre, skumle og råbe?

DET HJÆLPER JO IKKE!

Vores adfærd er forelsket i vores vane. Vi vil helst gøre det, vi plejer at gøre, og når vi har vænnet os til at reagere på en bestemt måde, ja så gør vi dét.

“Hun var så vant til hans brokkeri, så hun lyttede med sin vane. Hverken med sit øre eller med sit hjerte”

Engang lavede man et lille forsøg med et ældre ægtepar, der hver aften efter at have spist satte sig ind med hver sin kaffekop foran tv’et. Dér sad de og brummede i bedste fald enstavelsesord til hinanden. Ingen interesse, empati eller initiativ var at spore. Forsøget gik ud på, at manden en aften skulle komplimentere sin kone i stedet for at komme med den sædvanlige småsure kommentar om aftenens program eller verdens dårlige nyheder. “Det er en pæn bluse, du har på”, kunne han for eksempel sige. Og det gjorde han, men hvad skete? Hun hørte det overhovedet ikke. Hun var så vant til, at han på dette tidspunkt kom med sit sædvanlige brokkeri, og derfor hun lyttede med sin vane. Hverken med sit øre eller med sit hjerte.

Læs også: Er det godt aldrig at skændes, eller skal du bruge det som ventil?

Hvis brok og skænderier var med til at ødelægge dit tidligere forhold, er der altså risiko for, at de også ødelægger dit næste. For godt nok får du en ny kæreste, men din gode, gamle adfærd er den samme. Eller måske er den ikke lige god i alle situationer?

Det skændes vi om

Når vi ikke skændes om tandpastatuben, hans sko, der flyder under sofabordet eller hendes evindelige påmindelser om noget, der skal gøres, er der nok af andre emner at hidse sig op over. Genkender du nogle af dem herunder? Og har du oplevet at skænderier har drænet tidligere forhold? Så er det nok nu, du skal skille din adfærd fra din vane. Meningsudvekslinger kan være med til at holde parforhold i balance, skænderier skaber mest ubalance. Man kan sige, det er et spørgsmål om kommunikation: At vælge at tale med hinanden og ikke blot til hinanden. Det lykkedes i øvrigt for det ældre ægtepar at genetablere en langt hyggeligere omgangstone. Mere end et lille forsøg skulle der ikke til, og det er også tankevækkende.

Penge

Fællesøkonomi eller ej, hvis vores holdning til penge og forbrug ikke er nogenlunde forenelig, bliver en fælles fremtid svær, og vi kommer til at have stribevis af diskussioner. Det er ikke sandsynligt, at “ alt løser sig”, og at du nok skal få overbevist din partner om at være mere ansvarlig, påholdende, mindre nærig eller ødsel med tiden. Vores grundindstilling til økonomi opbygges fra barndommen.

Sårede følelser

Du har haft en skoddag på jobbet og er møg-ked af det. Eller du har gjort dit bedste i en eller anden sammenhæng, men ingen giver dig det mindste skulderklap, og nu slår din kæreste det hen: Det er vel ikke noget at tale om? Hans eller hendes ligegyldige reaktion gør dig endnu mere trist eller vred. Hvis ens nærmeste ikke viser sig at være en støtte, men tværtimod virker uinteresseret, og det er en tilbagevendende harmoni-spoiler. Hmm…

Verbal vold

Vi kan alle komme til at sige noget, vi ikke skulle have sagt, når følelserne er i kog. Men der er nogle, der ALTID har en tarvelig eller ondskabsfuld replik klar, og hvis det har været tilfældet i et af dine tidligere forhold, er der intet at sige til, du har bevæget dig videre. Verbal vold og personlige angreb (Fx. om udseende, særkende, helbred, evner mv.) indikerer en komplet mangel på respekt og ansvarlighed i forhold til jeres relation.

Jalousi

Følelsen af jalousi kender alle mere eller mindre især i begyndelsen af et forhold, når vi er smækforelskede. Men den skal helst falme i takt med, at vi opbygger et tillidsfuldt forhold til hinanden. Nogle er generelt skrækkelig jaloux og kan ikke kontrollere det. Andre er iskolde, selv når partneren flirter til højre og venstre. Jalousi kan blive en bredere og bredere kløft i et parforhold – og et problem, der kan være svært at løse uden en professionel brobygger.

Manglende velvilje overfor venner og familie

Vi er kærester med hinanden – ikke med hinandens venner og familie, og det er helt okay, at du ikke straks er slyngveninde med svigerinden eller knus-elsker barndomsvennen. Det gør bare alting lettere og sjovere, hvis der er tolerance og god kemi hele vejen rundt i vores nære omgivelser. Og hvis det modsatte er tilfældet, hvis din partner “nakker” på dine venner eller kalder din bror for et fjols, så er det forståeligt, at du siger fra.

Fremtiden

Når vi finder sammen, begynder vi at planlægge. Men den fælles plan er et puslespil med mange brikker, der skal passe sammen, og hvis de slet ikke gør det, skal der arbejdes ihærdigt på sagen. Kirkebryllup? Børn? Karriere? Uenighed om fremtiden kan trække gardinet for parforholdets lyse udsigter, og hvis I ikke har held til at trække det fra igen, er der egentlig ingen grund til at skændes. For så skal det jo bare pilles ned, det gardin. Og lægges i en flyttekasse!

Læs også: Skal I bo på landet eller i byen?

Kvinde i blomstret kjole
B.T. Tjek Anbefaler

Er du klar til kærligheden?

Tusindvis af singler venter indenfor.

Kvinde i blomstret kjole
B.T. Tjek Anbefaler

Er du klar til kærligheden?

Tusindvis af singler venter indenfor.

Kvinde i blomstret kjole
B.T. Tjek Anbefaler

Er du klar til kærligheden?

Tusindvis af singler venter indenfor.